Zistite, čo vám ponúka typ stávky ázijský handicap

V tomto článku sa vám pokúsime priblížiť typ stávok, ktorý je známy najmä pod názvom ázijský handicap. Je veľmi pravdepodobné, že tento názov je vám aspoň povedomý, keďže sa jedná o jeden z najpopulárnejších typov stávok, s ktorými sa pri našom hraní v online stávkových kanceláriách môžeme stretnúť.

Tento pojem sa v slovníku hazardných hráčov vyskytuje už viac než 20 rokov, prvýkrát sa objavil presne v roku 1998. Snáď každý hráč, ktorý strávil nejaký čas vo svete hazardu, ázijský handicap pozná. No viete aj to, čo presne sa za týmto názvom skrýva?

Najlepšie stávkové kancelárie, ktoré ponúkajú ázijské handicap (2024)
# Bookmaker Bonus* RTP Mobil Hodnotenie Navštíviť
1 SYNOTTIP
5
Bonus:
€80
RTP:
96.43%
Mobil:
5
Navštíviť terazSYNOTTIP recenzia
2 Tipsport
4.5
Bonus:
€20
RTP:
98.25%
Mobil:
4.5
Navštíviť terazTipsport recenzia
3 iFortuna
4
Bonus:
€0
RTP:
96.86%
Mobil:
4
Navštíviť teraziFortuna recenzia
*Platia Pravidlá a podmienky! Kliknite na "Navštíviť teraz" pre podrobnosti.

Čo znamená handicap v stávkovaní?

Ázijský handicap – vysvetlenie tohto typu stávky

Typ stávky s názvom ázijský handicap je súčasťou väčšej skupiny handicapových stávok, ktoré sa obecne tešia veľmi veľkej popularite, a to ako na našom, slovenskom trhu, tak aj v online stávkových kanceláriách po celom svete. Čo to teda presne sú tie handicapové stávky? Čo je handicap pri stávkovaní?

Handicapové stávky sú stávky, pri ktorých je jednému tímu či účastníkovi udelený určitý virtuálny náskok. Takýto náskok sa vo väčšine prípadov udeľuje tímom či účastníkom, ktorí nie sú favoritom daného stretnutia. Načo však takýto typ stávky slúži a čo môže hráčom priniesť?

Handicap ako taký je vhodný najmä pri zápasoch, pri ktorých je stávka na výhru favorita pre stávkarov pomerne neatraktívna. Inak povedané ide o zápasy, kde je väčšinou jeden z tímov veľkým favoritom a na jeho výhru je teda zákonite vypísaný veľmi nízky a pre hráčov často nezaujímavý kurz, na ktorý ich neláka uzatvoriť stávku.

Vďaka handicapu, teda náskoku, ktorý slabší z dvoch tímov získa, bude kurz na výhru favorita omnoho lákavejší. Je však samozrejme potrebné počítať s tým, že ak napríklad slabší tím získa handicap 2 góly, na výhru favorita je potrebné, aby v danom zápase strelil minimálne o tri góly viac než papierovo výrazne slabší tím. Je preto potrebné vždy dobre zvážiť, či je pre vás favorit až tak výrazný, že očakávate, že svojho súpera v danom stretnutí porazí o handicap + 1 gól.

Ako sme už zmienili, ázijský handicap je súčasťou skupiny handicapových stávok, do ktorej okrem neho patrí aj európsky handicap. Aký je rozdiel medzi európskym handicapom a ázijským handicapom?

Pri európskom handicape sú vypisované až tri možnosti stávok (výhra prvého tímu, výhra druhého tímu a remíza), zatiaľ čo pri ázijskom handicape sa môžeme stretnúť s dvomi druhmi vypísaných stávok (výhra prvého tímu a výhra druhého tímu). Pri európskom handicape si tak môžete vsadiť aj na remízu, čo pri ázijskom handicape možné nie je.

V ďalšej časti tohto článku si konečne priblížime to, čo je presne ázijský hendikep, aké možnosti vám ponúka a prečo by ste tento typ stávky mali využívať.

Ázijský handicap – Vysvetlenie tohto typu stávky

Ako sme už zmienili vyššie v rámci tohto článku, pri type stávky s názvom ázijský handicap máte možnosť uzatvárať stávky na dva výsledky daného stretnutia, konkrétne na výhru prvého tímu alebo na výhru druhého tímu. Pri ázijskom handicape teda nie je možné uzatvárať stávky na to, že dané stretnutie skončí remízou.

Ázijský handicap patrí medzi typy stávok, ktoré hráči na poli online hazardu vyhľadávajú skutočne veľmi často. Tento typ stávky môžeme nájsť u pomerne veľkého množstva stávkových kancelárií, zvlášť u online operátorov ako napríklad bet365, ale aj veľké množstvo ďalších.

Je však potrebné poznamenať, že možnosť využiť tento typ stávky určite nenájdete u každej online stávkovej kancelárie, ktorá na našom či svetovom trhu pôsobí. Ak aj stávková kancelária tento typ stávky ponúka, častokrát je táto ponuka pomerne dosť obmedzená.

Aké druhy ázijských handicapov poznáme?

V tejto časti článku si bližšie rozoberieme druhy ázijského handicapu, ktoré môžeme na webových stránkach online stávkových kancelárií nájsť. V súčasnej dobe existujú 4 druhy ázijských handicapov, o každom z nich si povieme niečo viac.

Klasický ázijský handicap

Ako je jasné už zo samotného názvu tohto druhu ázijského handicapu, jedná sa o základnú variantu tohto typu stávky. Býva vo forme napríklad -1,5 alebo -2,5. Klasický ázijský handicap sa vyznačuje tým, že je pomerne dosť podobný ako európsky handicap.

Ázijský handicap bez remízy

Aj v prípade tohto druhu ázijského handicapu je už zo samotného názvu pomerne jasné, čím sa vyznačuje. Napríklad -1, v takomto prípade online stávková kancelária vypíše iba dve možnosti, 1 a 2. Ak by teda v takomto stretnutí jeho favorit zvíťazil o jediný gól, vklad sa vám vráti.

Dvojitý ázijský handicap

Napríklad 2,25 alebo 2,75. Pri takomto nastavení sa prvý handicap rozloží na 2 a 2,5 a druhý na 2,5 a 3. Ak využijete možnosť uzavrieť stávku práve prostredníctvom dvojitého ázijského handicapu, prichádza do úvahy možnosť, že vyhráte alebo prehráte len polovicu vašej stávky.

Stávka bez remízy

DNB - tento typ ázijského handicapu je do veľkej miery podobný ako ázijský handicap bez remízy, no rozdiel je v tom, že aby vám bol vrátený váš vklad do stávky, musí dané športové stretnutie skončiť remízou.

S týmito štyrmi druhmi ázijských handicapov sa môžete stretnúť v pomerne veľkom množstve online stávkových kancelárií, ako sa dá predpokladať, najčastejšie môžete využiť možnosť uzavrieť stávku na klasický ázijský handicap, s ostatnými druhmi sa stretnete o niečo menej často. Je však dobré vedieť, aké možnosti ázijský handicap ponúka.

Prečo je dobré ázijský handicap využívať?

Je jasné, že tak, ako každý iný typ stávky, aj ázijský handicap má pre stávkarov určité výhody, vďaka ktorým je uzatváranie takýchto stávok atraktívne. Ktoré presne to sú a pre ktorých hráčov sú ázijské handicapy vhodné?

Ako sme už zmienili vyššie v rámci tohto článku, ázijský handicap je často využívaný najmä pri takých športových stretnutiach, v ktorých je jeden z tímov či účastníkov veľkým favoritom. V takýchto zápasoch je na veľkého favorita samozrejme vypísaný veľmi nízky kurz, vďaka čomu je pre množstvo hráčov stávka na výhru favorizovaného tímu či účastníka pomerne dosť neatraktívna. Vďaka ázijskému handicapu získa tím či účastník, ktorý je v danom stretnutí outsiderom, určitý náskok, ktorý bude musieť favorizovaný tím pre výhru v stretnutí prekonať. Až ak sa mu podarí tento handicap prekonať, stáva sa víťazom stretnutia (samozrejme hovoríme len o prípade ázijského handicapu).

Uveďme si príklad. V zápase najvyššej španielskej ligy s názvom LaLiga sa stretnú tímy FC Barcelona a Celta Vigo. Tím FC Barcelona je v tomto prípade skutočne veľkým favoritom, a tak je na jeho výhru vypísaný veľmi nízky kurz. Tento nízky kurz odradí veľké množstvo hráčov, ktorí by si radi vsadili na výhru FC Barcelona, no neurobia tak, pretože je pomer ich prípadného vkladu a možnej výhry nezaujímavý.

Online stávková kancelária sa teda v takomto futbalovom stretnutí rozhodne poskytnúť možnosť uzavrieť ázijský handicap. Rozhodne sa pre ázijský handicap v hodnote 2 gólov. To znamená, že toto stretnutie sa akoby začína za skóre 0:2 pre papierovo výrazne slabší tím, ktorým je v tomto prípade Celta Vigo. Ak si teda pri takomto handicape vsadíte na výhru tímu FC Barcelona, tento tím musí streliť aspoň tri góly, lepšie povedané o tri góly viac ako Celta Vigo, aby bola vaša stávka víťazná.

V prípade, že sa to podarí, môžete sa tešiť na omnoho zaujímavejšiu a vyššiu výhru, ako v prípade, že by ste uzavreli štandardnú stávku na výhru tímu FC Barcelona. Je jasné, že pri takejto stávke s handicapom podstupujete vyššie riziko, no to je daň za výhodnejší kurz. Medzi ďalšie výhody ázijských handicapov patrí to, že v niektorých prípadoch vám ako stávkarom ponúkajú naproti klasickým 1X2 stávkam o niečo väčšie množstvo výherných kombinácií.

Aké sú nevýhody ázijského handicapu?

Tak, ako ponúka ázijský handicap rôzne výhody, tak je potrebné počítať s tým, že sú s ním spojené aj určité nevýhody.

Kedy je vhodné využiť ázijský handicap?

Ako sme už uviedli vyššie v rámci tohto textu, typ stávky ázijský handicap je vhodný najmä v takom prípade, kedy je jeden z účastníkov daného stretnutia skutočne veľkým favoritom. No podľa akých ďalších kritérií by ste mali vyhodnocovať, či je vhodné na daný zápas uzavrieť stávku – ázijský handicap?

Jednou z pomerne dôležitých vecí, ktoré by ste mali brať pri uzatváraní takejto stávky do úvahy, je herný štýl zúčastnených tímov. Čo konkrétne tím myslíme? Vezmime si napríklad situáciu, v ktorej chceme uzavrieť ázijský handicap na futbalové stretnutie, v ktorom je veľkým favoritom tím, preslávený svojou útočnou hrou a tým, že v prípade, že vo svojich zápasoch víťazí, víťazí „vo veľkom štýle” a svojich protivníkov poráža o veľa gólov. V takomto prípade je vhodné využiť ázijský handicap, keďže sa dá do veľkej miery predpokladať, že sa favorizovanému tímu podarí tento handicap prekonať a získať výhru na svoju stranu.

V opačnom prípade sa môže stať, že výrazne favorizovaný futbalový tím je známy vďaka svojej silnej obrane a tomu, že góly strieľa najmä z protiútokov, ktoré sa však objavia častokrát len napríklad raz za zápas. Tím tak síce víťazí vo veľkej väčšine svojich stretnutí, no väčšinou len veľmi malým gólovým rozdielom. V takomto prípade stojí za zváženie, či je vhodné využiť ázijský handicap. Samozrejme však záleží aj na tom, aký veľký handicap daná online stávková kancelária svojim hráčom ponúka.

Ďalším faktorom, ktorý by ste pri uzatváraní ázijského handicapu mali brať do úvahy, je aj história vzájomných zápasov daných tímov. „Chémia“ medzi niektorými tímami funguje tak, že ich vzájomné stretnutia končia napríklad veľkým či naopak malým gólovým rozdielom. Aj toto je niečo, na čo by ste sa mali pri uzatváraní takéhoto typu stávok zamerať.

Samozrejme existuje veľké množstvo ďalších faktorov, ktoré je potrebné pri ázijskom handicape brať do úvahy, no vyššie spomenuté sú podľa nášho názoru tými najdôležitejšími, ktoré majú veľkú váhu a zároveň sú pre stávkara pomerne dobre čitateľné.

Záver

V tomto článku sme sa vám pokúsili priblížiť pojem ázijský handicap, jeho rôzne druhy a to, čo vám tento typ stávky ponúka. Rozobrali sme si to, v čom sa druhy ázijského handicapu odlišujú, v akých situáciách je vhodné daný druh využiť a ďalšie. Taktiež sme si predstavili najväčšie výhody a nevýhody, ktoré sú s ázijským handicapom spojené. Tiež sme si uviedli príklad, ako môže takáto stávka vyzerať v praxi.

Medzi najväčšie výhody, ktoré vám ázijský handicap poskytuje, patrí bezpochyby to, že zatraktívňuje uzatváranie stávok na veľkého favorita v danom stretnutí. Zároveň je však potrebné počítať s tým, že favorit musí prekonať daný handicap, aby bola vaša stávka víťaznou. Dúfame, že vám tento článok pomôže v rozhodovaní sa v tom, či je ázijský handicap tou správnou voľbou práve pre vás.

Iné typy systémových stávok
open
Top